O NÁS

Historie havířovské power/speedmetalové formace Moravius se začíná datovat od roku 2005, kdy zpěvák Dalibor ‘Panther‘ Halamíček (ex-Metan, ex-Panther, ex-Grog) opustil po natočení třetího alba Great Moravian Elegies řady tehdy velice úspěšné skupiny Salamandra. Přestože je v té době Dalibor i členem bohumínské hardrockové kapely Grog, touha po ostřejší a rychlejší power/speedmetalové muzice je natolik silná, že spojuje své hudební myšlenky spolu výborným havířovským kytaristou Petrem Štrauchem (Solar System, ex-Golden Dust, ex-Dinewra) a vzniká tak zcela nový projekt, posléze i regulérní kapela Moravius. Hned po roce vypouštějí první zajímavou hudební ochutnávku v podobě EP Back Again (2006) a hned čtyři z pěti zde představených skladeb se v roce 2007 objevují i na výborně hodnoceném debutovém albu King’s Grave. Jádro kapely Dalibor ‘Panther‘ Halamíček / Petr Štrauch zůstává neměnné, zbytek sestavy se ale poměrně často mění a mnozí muzikanti se na nahrávkách představují jen coby hosté. Třeba na debutovém albu se tak představuje dalších sedm zpěváků a zpěváček, a to jak v sólové, tak i doprovodné podobě. Mezi hosty nechybí ani Hanka Šlachtová nebo kytarista Karel Řepecký, tedy bývalí Daliborovi kolegové ze Salamandry. 

Přestože se nahrávka mezi fanoušky a kritikou dobře ujala, rok po jejím vydání se Moravius ukládají na dlouhých sedm let k ledu. Dalibor ‘Panther‘ Halamíček se dále věnuje zpěvu v kapele Grog a Petr Štrauch společně s dalšími havířovskými muzikanty zakládá skupinu Solar System, jejímž členem je dodnes. V roce 2014 ale oba zakládající členové začínají uvažovat o nové spolupráci a v září roku 2015 se v dnes již bývalém havířovském MY-ROCKetclubu vracejí zpět na scénu svým comebackovým koncertem. Zde kromě ověřených fláků představují i čtyři zbrusu nové songy, které se v listopadu 2016 objevují i na avizovaném comebackovém albu Hope In Us. Ve skladbě Don‘t Waste Your Time se zde představuje i coby zpěvák Tommy ‘Reinxeed‘ Johansson, jinak kytarista Sabaton. Slavnostně jej kapela křtí stejný měsíc v ostravském klubu Barrák, kde se již jen jako host naposledy představuje kytarista Petr Štrauch, který tímto spolupráci s kapelou definitivně ukončuje. Jediným zakládajícím členem tak stále zůstává Dalibor ‘Panther‘ Halamíček. Sestava Moravius se ale stále proměňuje a během let se tak v jejich řadách představili muzikanti takových kapel, jako jsou Euthanasia, Salamandra, Ahard, Headfire, Elementa, Ingott, Ill Crow a další. 

V roce 2017 opouští Dalibor ‘Panther‘ Halamíček po dlouhých letech skupinu Grog a definitivně se tak soustřeďuje především na Moravius. To se projevuje hned v následujícím roce poměrně častým koncertováním po celé České republice. Ani letos, tedy v roce 2019, se kapele nevyhnuly další personální změny. Sestava se ale na novou sezónu podařila dát dohromady a Moravius tak mohli pomoci například na charitativním NADĚJEfestu. Hlavní cíl pro rok 2019 je ale natočení nového alba, které by mělo vyjít v novém roce. Některé party nových skladeb už natočeny jsou, takže to vypadá, že vše spěje do úspěšného finále. Na aktuální podobě desky se podílejí kromě Dalibora ‘Panthera‘ Halamíčka také sólový kytarista Radek Dočkalík a doprovodný kytarista Jarda Novák (oba bývalí členové heavymetalových Archon) a mladý talentovaný baskytarista Patrik Hrnčíř. Obsazení bubenického a klávesového postu je momentálně v jednání.

 

Členové

Dalibor "Panther" Halamíček

Dalibor "Panther" Halamíček

frontman, zpěvák

 • narozen 1965
 • z hudby má rád power metal a klasiku
 • k jídlu si rád dá maso a hranolky
 • z filmů se rád podívá na komedie
Radek Dočkalík

Radek Dočkalík

kytarista

 • narozen 1968
 • z hudby rád poslouchá metal a klasiku
 • rád kouká na filmy pro pamětníky
 • pochutná si na masu a zelenině
Jarda Novák

Jarda Novák

kytara

 • narozen 1990
 • poslouchá metal
 • rád si dopřeje k jídlu hovězí steak
 • má rád filmy: Casino Goldfelas, Hra
Jarda Dufek

Jarda Dufek

basa

Marek Ryba

Marek Ryba

bicí

Dušan Kiss

Dušan Kiss

bicí Yamaha

 • host skupiny
 • opravdový mistr svého nástroje