HISTORIE

    Dalibor Panther Halamicek (ex-Metan, ex-Panther, ex-Grog) opustil po natočení třetího alba Great Moravian Elegies řady tehdy velice úspěšné skupiny Salamandra. Přestože je v té době Dalibor i členem bohumínské hardrockové kapely Grog, touha po ostřejší a rychlejší power/speedmetalové muzice je natolik silná, že spojuje své hudební myšlenky spolu výborným havířovským kytaristou Petrem Štrauchem (Solar System, ex-Golden Dust, ex-Dinewra) a vzniká tak zcela nový projekt, posléze i regulérní kapela Moravius. Hned po roce vypouštějí první zajímavou hudební ochutnávku v podobě EP Back Again (2006) a hned čtyři z pěti zde představených skladeb se v roce 2007 objevují i na výborně hodnoceném debutovém albu King’s Grave. Jádro kapely Dalibor ‘Panther‘ Halamíček / Petr Štrauch zůstává neměnné, zbytek sestavy se ale poměrně často mění a mnozí muzikanti se na nahrávkách představují jen coby hosté. Třeba na debutovém albu se tak představuje dalších sedm zpěváků a zpěváček, a to jak v sólové, tak i doprovodné podobě. Mezi hosty nechybí ani Hanka Šlachtová nebo kytarista Karel Řepecký, tedy bývalí Daliborovi kolegové ze Salamandry

     Přestože se nahrávka mezi fanoušky a kritikou dobře ujala, rok po jejím vydání se Moravius ukládají na dlouhých sedm let k ledu. Dalibor ‘Panther‘ Halamíček se dále věnuje zpěvu v kapele Grog a Petr Štrauch společně s dalšími havířovskými muzikanty zakládá skupinu Solar System, jejímž členem je dodnes. V roce 2014 ale oba zakládající členové začínají uvažovat o nové spolupráci a v září roku 2015 se v dnes již bývalém havířovském MY-ROCKetclubu vracejí zpět na scénu svým comebackovým koncertem. Zde kromě ověřených fláků představují i čtyři zbrusu nové songy, které se v listopadu 2016 objevují i na avizovaném comebackovém albu Hope In Us. Ve skladbě Don‘t Waste Your Time se zde představuje i coby zpěvák Tommy ‘Reinxeed‘ Johansson, jinak kytarista Sabaton. Slavnostně jej kapela křtí stejný měsíc v ostravském klubu Barrák, kde se již jen jako host naposledy představuje kytarista Petr Štrauch, který tímto spolupráci s kapelou definitivně ukončuje. Jediným zakládajícím členem tak stále zůstává Dalibor ‘Panther‘ Halamíček. Sestava Moravius se ale stále proměňuje a během let se tak v jejich řadách představili muzikanti takových kapel, jako jsou Euthanasia , Ahard, Elementa, Ingott, Ill Crow a další.

     V roce 2017 opouští Dalibor ‘Panther‘ Halamíček po dlouhých letech skupinu Grog a definitivně se tak soustřeďuje především na Moravius. To se projevilo hned v následujícím roce poměrně častým koncertováním po celé České republice. V roce 2019, se kapele nevyhnuly další personální změny. Sestava se ale podařila dát dohromady a Moravius tak mohli pomoci například na charitativním NADĚJEfestu. Hlavním cílem bylo natočení nového alba, které mělo premiéru v květnu 2020. Na podobě desky se podíleli, kromě Dalibora ‘Panthera‘ Halamíčka, také sólový kytarista Radek Dočkalík a doprovodný kytarista Jarda Novák (oba bývalí členové heavymetalových Archon) a baskytarista Patrik Hrnčíř.

     V době vydání alba však dochází k dalším, zásadním změnám v sestavě. Z kapely odchází basák a bubeník. Dalibor tedy oslovil své bývalé spoluhráče ze Salamandry, zkušeného baskytaristu Jardu Dufka a Dana Jurečka, excelentního bubeníka a skvělého kámoše. Oba nabídku přijali.

     Nejen tato sehraná dvojice, ale i skvělí kytaristi Radek Dočkalík a Jarda Novák, a v neposlední řadě nezaměnitelný a neuvěřitelně aktívní Dalibor Panther Halamíček, jsou příslibem pro další skvělá alba a strhující žívá vystoupení kapely Moravius.

      Tak neseďte doma!!!

 

MORAVIUS

For MORAVIUS made by Jaromir Dufek

2020